Follow by Email

wtorek, 19 sierpnia 2014

Marzenia ZUSowców o KRUSIE

W prasie pojawiły się ostatnio informacje o firmach proponującej przejście ZUSowców na KRUS. Oferta może kusić, gdyż składki na KRUS są 3 krotnie niższe. Ale czy oferta jest warta uwagi ?
W świetle obowiązujących przepisów nic od lat się nie zmieniło a nadzieje przedsiębiorców na niższe składki szybko rozwiewam.
Po pierwsze zarówno kupno 1 ha (przeliczeniowego) czy też nabycia udziału w takowym gospodarstwie rolnym nie daje żadnej podstawy do objęcia ubezpieczeniem w KURS jeżeli taki przedsiębiorca opłaca składki w ZUS (art. 16 ust ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). A tacy mniemam poszukują sposobu na niższe składki.
Tak więc dopóki opłacamy składki w ZUS nie ma żadnej szansy na objęcie nas ubezpieczeniem w KRUS (nawet zakup 100 ha ziemi nie zmienia tej sytuacji).
Jak już zdeterminowany przedsiębiorca z ZUS wystąpi (co wiąże się z wyrejestrowaniem działalności gospodarczej !) i zostanie objęty ubezpieczeniem w KRUS (po zakupie np. ziemi min, 1 ha przeliczeniowy), aby ponownie wrócić do legalnej działalności gospodarczej i pozostać w KRUS musi w nim płacić składki przez co najmniej 3 lata i pracować w nabytym gospodarstwie (tu mamy domniemane prawne). Co oznacza, iż przez te 3 lata firmy mieć nie może. Nie może także pracować na innej podstawie (oprócz niedoskładkowanej póki co nigdzie umowie o dzieło, którą ZUS dziś mocno kontroluje). (art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników)
Jak już poświęci się te 3 lata i ponownie założy działalność roczny dochód musi pozostać na tyle mały, aby kwota zapłaconego od niego podatku nie przekroczyła dziś 3.166 zł.
Tak więc skórka za wyprawkę.
Dodać wypada także, iż aby uzyskać emeryturę rolniczą z KRUS trzeba opłacać składki co do zasady przez 25 lat oraz osiągnąć wiek określony w ustawie (pod uwagę bierze się tylko składki opłacane w KRUS, składki płacone w ZUS nie są brane pod uwagę, inaczej niż w ZUS, który uwzględnia składki płacone w KRUS), tak więc przed decyzją o zmianie ZUS na KRUS należy rozważyć wszystkie za i przeciw, żeby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek.
Podstawa prawna ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
(Dz.U. 1991 Nr 7 poz. 24).
 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910070024

2 komentarze: